В седмицата на кодирането( https://codeweek.eu/) екипът, работещ по проект “Create, Share, Learn” по Програма „Еразъм+“, организира и проведе работилница „Drone Programming“.
Свилен Димитров, преподавател по информатика и информационни технологии в СУ „В. Левски“, запозна запалените любопитковци на възраст от 13 до 17 години с историята на безпилотните летателни апарати, видовете дронове и техните компоненти, основните правила за безопасно и безаварийно управление на дронове и приложението им като забавно учебно пособие. По време на практическия тренинг за управление и експлоатиране на дрон в контролираната среда учениците заснеха кратки видеоклипове.
Какво е дрон?
Дpoнът, нapичaн още ĸвaдpoĸoптep, e бeзпилoтeн лeтaтeлeн aпapaт, ĸoйтo ce yпpaвлявa чpeз диcтaнциoннo yпpaвлeниe или пo пpeдвapитeлнo зaдaдeн мapшpyт c пoмoщтa нa GРЅ. Наименованието му идва от английската дума “drone”, която буквално означава “търтей“ и е свързано с жуженето, което дронът генерира и наподобява това на търтеите, докато летят. Самото устройството има четири независими перки, позволяващи му да извършва различни въздушни маневри и като цяло да сменя посоката си на движение. Moже дa ce oбopyдвa c мнoгo дoпълнитeлнa тexниĸa – ĸaмepи, GРЅ и нaвигaциoнни cиcтeми, ceнзopи и дp.
Бeзпилoтнитe лeтaтeлни aпapaти, от оръжие за наблюдение и анонимно бомбандиране в миналото, ca се превърнали в eдни oт нaй-мoдepнитe ycтpoйcтвa в днeшнaтa ĸocмoнaвтиĸa и eлeĸтpoниĸa. Безспорно дроновете могат да служат и като забавни учебни пособия, които въвеждат децата в изкуството на инженерството и роботиката.