Отлично представяне на ученици от СУ ,,В. Левски“ – Троян в областта на  природните науки и екологията!

      

     

На 15-17.11.2024г. се проведе XII Национално състезание по природни науки и екология в Разград – защита на проекти.

      Участниците бяха оценявани от  10- членна  Националната комисия с председател доц. д-р М. Кузманова от СУ,, Св. Климент Охридски“ и почетен председател доц. д-р Ст. Манев от Югозападен университет ,,Неофит Рилски“ и други преподаватели от висшите учебни заведения.

        Успехите на нашите ученици са повод за удовлетворение и огромна гордост от постигнатите резултати. За нас учителите, тези резултати показват огромния труд, всеотдайността и любовта към знанията и науката, които са плод на екипната работа на учители и ученици.

       Благодарим на нашите състезатели  Стелян Стоянов 9а клас, Габриела Димитрова и Нели Маринова -7а клас, които достойно защитиха проектите си .

      Стелян  е участник, който за втора поредна година участва в надпреварата с най-успешните ученици в областта на природните науки с проект на тема: ,,Цветна фиеста“. Негов ръководител е г-жа Марийка Станчева. В изследователския проект на екипа беше направено проучване за природните индикатори, които бяха извлечени и тествани върху избрани продукти от бита на човека. В продължение на няколко месеца бяха  събрани емпирични данни, които бяха сравнени с познатите на химическата практика синтетични индикатори.

    Отличната оценка 5,50 за проекта на Стелян и г-жа Станчева, която беше дадена от авторитетната комисия  е повод за радост, но и огромна отговорност за продължаване на изследоателския труд в областта на химията.

     В тестванията  интересни експерименти бяха демонстрирани от Стелян пред ученици от 5-7 клас, които участват в групата занимания по интереси ,,Млад изследовател‘‘.

    Нели и Габриела също положиха много  усилия в подготовката на проекта заедно със своя ръководител- г- жа Мариела Тенева . Те направиха задълбочени проучвания за причините и последствията  от глобалното затопляне както в световен мащаб, така и на местно ниво.  Наред с интервютата , които взеха от експерти от община Троян, Дирекция Централен Балкан и Природонаучен музей- Ч. Осъм , те направиха и собствено проучване за състоянието на река Осъм преди и след засушаването, което е резултат от климатичните промени. За целта изследваха с помощта на лабораторни дискове мътността и киселинността на проби , взети от реката.

     На самото състезание момичетата защитиха проекта си  отлично, като успяха да изпреварят в класирането училища от София, Варна, Разград, Плевен. /включително и две частни училища/.

     Националните състезания осигуряват  възможности на учениците да представят свои авторски идеи и интерпретациии по определен проблем, резултати от изследвания в областта на природните науки, защитаване на собствена позиция по актуални за обществото проблеми, показване на оригинално мислене, както  и обмяна на идеи помежу си..

        Тази година участниците в Националното състезание по природни науки и екология бяха повече от 140. Това показва огромния интерес на учениците и техните учители към състезания, в които може да премериш сили и да анализираш знанията и уменията си.

М. Станчева и М. Тенева- старши учители по природни науки в „СУ Васил Левски“- Троян